Období Regular Wheel 1947 -1969

 

Leslie Smith a Rodney Smith byli staří přátelé již od školy a v roce 1940 se sešli během výkonu vojenské služby v anglickém Royal Navy. V průběhu války společně sdíleli ambice o vlastním strojírenském podniku. 19 června roku 1947 založili jako partneři firmu "Lesney products". Název firmy byl složený z prvních částí jmen zakladatelů (LES z Leslie a Ney z Rodney,) a slovo "Produkty" se jim zdálo vhodné, protože se ještě nerozhodli, co budou konkrétně vyrábět. Leslie Smith byl také zaměstnán v J. Raymond Wilson Company a v této práci pokračoval ještě několik dalších let. Po práci vedl účetnictví firmě Lesney a když prodeje Lesney výrobků razantně vzrostly, nastoupil na plný úvazek. Rodney Smith pracoval ve strojírenské firmě na výrobu odlitků a obráběcích a tvářecích strojů v Londýně.

Za přibližně 600 liber společných úspor si spolu koupili starý hostinec "Rifleman" u Edmontonu a licí stroje z vládních přebytků. Rozhodli se vyrábět výrobky pro průmyslové použití za pomocí metody tlakového lití.

Hostinec Rifleman

Jejich dalším zaměstnancem byl John W. Odell, který se díky své dovedností a šikovností rovněž připojil do firmy Lesney. Ve třech jako subdodavatelé pro průmysl začali produkovat malé kovové komponenty. Patřili mezi další malé firemy v Londýně, které přispívaly k obnově města.

Anglický obchodní zvyk nakupovat skladové zásoby pro daňové účely k prvnímu lednu vedl ke snížení objednávek komponentů během posledních dvou měsíců roku. Během těchto měsíců byli zaměstnanci bez práce, a zakladatelé začali přemýšet nad alternativními produkty. Některé z dalších malých firem na kovové součásti vyrobily pár hraček a majitelé Lesney s tím začali také experimentovat. V roce 1948 byly prodány první z těchto hraček v malých obchodech v Londýně. V roce 1952 dodává Lesney hračky do prodejen Woolworth v Londýně pro nadcházející vánoční sezónu.

Londýnští distributoři hraček považovali tyto malá autíčka za "Vánoční brak". Děti je však milovaly a obchodníci chtěli více dalších druhů. Do vánoc roku 1953 zaměstnanci Lesney poznali, že je tu trh pro jejich hračky, ale neměli zájem vytvářet prodejní kanály, skladovací prostory a marketingové techniky pro distribuci hraček na několik měsíců v roce. Obrátili se raději na agenty, kteří se specializují na trh hraček. Na východním konci Londýna bylo několik agentů dobře zavedených již dlouho před válkou. Tak kontaktovali "Moko."

Mojžíš Kohnstam byl německý agent z Norimberku, který přišel do Anglie kolem roku 1900 a pracoval na rozvoji odvětví hraček. Specializoval se na balení, skladování, distribuci a finanční podporu pro mnoho malých výrobců hraček, za což získával procenta z prodejní ceny. Firma MOKO mu patřila.

Když v Lesney v roce 1948 začali vyrábět kovové hračky, prvním byl Aveling Bardford Diesel Road Roller. Do roku 1953 se k linii Lesney připojilo dalších sedmnáct hraček. Různé hračky v této skupině odráží nejistý směr společnosti v té době. Mechanická zvířata, kolová vozidla, a další hračky byly vyzkoušeny před úspěchem jejich pohyblivých autíček.

Mezi léty 1950 až 1952 kvůli korejské válce omezila anglická vláda používání zinku pro jiné než vojenské produkty a proto nemohla být vyráběna kovová autíčka. Během tohoto období byl firmou Lesney vyroben pouze "Slon Jumbo"

Slon Jumbo

Během roku 1953 Jack Odell začal navrhovat hračky v menším měřítku. První byla menší verze původních hraček Lesney. Tyto malé hračky byly nesmírně úspěšné a pokračovaly až do série 1-75. S rostoucím úspěchem malých sérií byla výroba větších hraček postupně ukončena ke konci roku 1954.

Každá z prvních hraček Lesney byla zabalena v kartónové krabici, která byla potištěna obrázkem hračky, jejím jménem a v některých případech jménem distributora hračky - Moko. Ze zběratelského pohledu jsou nejzajímavější hračky s originální krabici v dobrém stavu.

V roce 1953 nástupce Mojžíše Kohnstama Richard Kohnstam dostal na starosti společnosti Moko. Firma Lesney Products a Richard Kohnstam uzavřela dohodu, v níž by Moko balilo a distribuovalo hračky. Nakonec se Moko stalo výhradním distributorem hraček po celém světě. To byl rok ve kterém začal Lesney vyrábět malé 1-75 série hraček.

Během roku 1954 Lesney vyprodukoval osmnáct modelů, které byly distribuovány firmou Moko. Ochranná známka "Matchbox", byla zapsána v roce 1953 a patřila z 50% Moko, která i nadále poskytovala své služby a finanční podporu. Rodney Smith se odstěhoval do Austrálie a odešel z firmy Lesney, která byla nyní řízena Leslie Smithem a Jackem Odellem.

V průběhu roku 1958 Leslie Smith cítil, že je potenciál pro hračky v Asii, zejména v Japonsku, ale Richard Kohnstam s tím nesouhlasil. Za účelem otevření nových trhu muselo Lesney vyplatit firmu Moko. V roce 1959 Lesney uzavřela smlouvu na nákup firmy "Moko," a vyprodukovala jejich první katalog hraček. V té době Richard Kohnstam vytvořil svou vlastní firmu - RiKo. V roce 1959 byl vyroben druhý katalog včetně nových modelových řad. V roce 1954 byla distribuce hraček Lesney ve Spojených státech předána obchodníkovi z New Yorku Fredu Bronnerovi. Stal se jediným dovozcem do USA. V roce 1964 byla založena firma Lesney Products (USA) jako divize anglické Lesney products. Lesney získal všechny akcie Freda Bronnera, z něhož se stal první prezident firmy Lesney Products (USA).

V roce 1969 čelí hračky Lesney jejich největší konkurenci, firmě Mattel, která představila autíčka Hot Wheels. Jelikož Matchbox modely nemohly kvůli své konstrukcí kol jezdit rychle na drahách bylo v roce 1969 přijato rozhodnutí to změnit. A to byl konec jedné ery v historii Lesney.